כך ננצח את הרוע ברשתות

עשרות אלפי ילדים וילדות, אולי מאות אלפים, ייתכן שמיליונים, נחשפו במלחמה הזאת לסרטונים ולדימויים נוראיים שהופצו בכוונה בטיקטוק, בטלגרם ובשאר הפלטפורמות.

חלק מהם נפגעו כה עמוקות, עד שפיתחו תסמינים של פוסט־טראומה קשה. חלקם לא יוצאים מפתח חדרם, או שיוצאים אבל המראות לא יוצאים מהם: שמחת חייהם כבתה ואמונם בבני אדם נעלם. הם כאן, אבל לגמרי שם, בסרטונים. ניתן לומר בביטחון שהפצת המראות הקשים היא פיגוע עומק אל תוך התודעה הישראלית מצד אויבינו, פיגוע שאת תוצאותיו עוד נאכל במשך שנים ועשורים קדימה.

כל הילדים שקיבלו טלפונים ללא בקרה, ללא הגנה, ללא פיקוח על התכנים שהם צורכים, נחשפו לכל השפעה חיצונית על נפשם הצעירה, והם עדיין חשופים כרגע. ההורים, חסרי אונים, מבינים שהרוע המוחלט הסתנן אליהם הביתה דרך המסך הקטן, אבל משעה שנכנס – מי יעצור אותו? אני שומע הורים שמדווחים כי הילדים שלהם השתנו לבלי הכר, נהיו דיכאוניים, מסוגרים, מנותקים, אלימים. כמה אני שמח שאצלנו בבית הספר יש אמנה לאי־מתן טלפונים חכמים, הנאכפת בנוקשות.

כבר כתבתי על כך בעבר, וגם פעלתי עם הפורום הדיגיטלי בראשות אוהד עזרן. הלכנו אצל השר קרעי ותיארנו לו את מצב האי־מוגנות של ילדינו מפני תכנים קשים ופורנוגרפיים. השר הרים את הכפפה והקים ועדה לבדיקת פתרונות טכנולוגיים לסינון תכנים לילדים, המתחילה בימים אלה את פעולתה. כמובן, יש כוחות גדולים שלא מעוניינים להגן על הילדים, והם דורשים לא לחקור את התחום הטכנולוגי, אלא "להתמקד בפתרונות חינוכיים", כאילו עשר שעות שנתיות של לימוד בכיתות על סכנות הרשתות יזיזו משהו להמוני ילדים בישראל, המכורים כאחרוני הנרקומנים לגלילת הפיד הרעיל יום וליל.

בעידן הבינה המלאכותית בטלפון, היודעת למצוא בתוך שנייה כל חפץ שצילמתם ולהגיד איפה אפשר לקנות אותו, כלומר יודעת לזהות תוכן, אין סיבה בעולם שלא תיווצר כאן, בישראל, טכנולוגיה מתקדמת חדשה המזהה תכנים פוגעניים מכל סוג וחוסמת אותם לפני שהם מגיעים לעיניים התמימות וללב הנקי, ומטמאת אותם לנצח. לא צריך הרבה, רק השקעה של סכום צנוע, והחלטה נחושה של כל הנוגעים בדבר ליישם את הכלים החדשים על כלל ילדי ישראל.

בטוח שמכאן תצא הבשורה לכל הורי העולם, והמוצר החוסם הזה יהיה להיט מכירות בכל מקום שבו הורים לא מעוניינים שנפש הילדים שלהם תושחת על ידי טרוריסטים מכל סוג, אסלאמיסטים או מיניים, או גם וגם. ניתן יחד כוח לוועדה לפעול, ונאמץ כאיש אחד את מה שתצליח ליצור עבורנו. יחד ננצח את הרוע ברשתות.

כך ננצח את הרוע ברשתות
איור: משה בנימין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.