עפעוף עין של שר ההיסטוריה

השבוע התפוצץ לי המוח. צפיתי בסדרה החדשה "המנדט" בכאן 11. כל מה שלא הבנתי על תולדות הסכסוך בינינו לבין הערבים, הבנתי בשלושה פרקים. זאת הסדרה הכי חשובה שנעשתה בישראל מאז ומעולם, עליכם לצפות בה במיידי גם אם זה אומר לעזוב הרגע את הטור הזה ולא לשוב אליו לעולם.

לו הדבר בידי, הייתי קורא לסדרה הזאת "מי אשם?" כי היא מבררת מי אחראי להידרדרות הנוראית ביחסים בין היהודים והערבים בארץ הקטנה הזאת, עד הגיעם לפינה הקשה שבה אנחנו נמצאים כעת. היא לא רק מבררת, היא קובעת חד־משמעית מה קרה וממי יש לתבוע קבלת אחריות, פיצויים, עונשים. והתשובה מפתיעה. לא היהודים שבאו למולדתם העתיקה, לא־לא, גם לא הערבים, שלפי מה שלמדנו בבית הספר פתחו במאבק אלים מהרגע הראשון. זה לא נכון. האשמים הם האנגלים המנוולים ששלטו פה ועשו מעשה שלא ייעשה. הם, כדברי בכיר אנגלי, מכרו את אותו סוס לשני אנשים שונים. כלומר, הם הבטיחו את ארץ ישראל גם ליהודים וגם לערבים בו־בזמן, וכך זרעו את זרע הדמים הפעיל עד היום.

יותר מזה, מהסדרה עולה כי לרגע קטן בהיסטוריה, הסכימו הערבים לקבל אותנו במרחב הזה בשמחה, ובמכתב שכתב השריף חוסיין ב־1918 הוא מזמין את היהודים לשוב אל מולדתם העתיקה ולשתף פעולה לטובת עמי האזור ושגשוגם. נחתם גם הסכם בין בנו של השריף, פייסל, לבין ויצמן שלנו, על שלום והבנה וסיוע ציוני לערבים להתקדם, ולפרק זמן המשול לעפעוף עין של שר ההיסטוריה היה פה סיכוי לחיים מכובדים לכל הצדדים. ואז באו הבריטים הבוגדניים, והעדיפו את ההסכם שחתמו עם הצרפתים על חלוקת המזרח התיכון לאזורי השפעה ולמדינות מלאכותיות, וחיסלו את החלום הערבי על סוריה הגדולה, שבו כלול גם בית לאומי ליהודים. שם התפרץ הסכסוך.

משם זה הידרדר מהר, ואז, במינוי מטורף, נתנו האנגלים את תפקיד המופתי של ירושלים לחאג' אמין אל־חוסייני, נאצי מוחלט, שהצליח לעבוד עליהם שהוא לא, והוא האיש שקרע בין החברות היהודית והערבית קרע שממשיך לדמם עד היום. זה הסיפור. בריטים ואל־חוסייני. בלעדיהם אולי היה פה שלום.

כלומר גם אנחנו קורבנות, וגם הערבים קורבנות של האימפריאליזם האנגלי, שהצית פה תבערה שעדיין מכלה את תושבי הפינה הזאת של כדור הארץ, אך לא קיבלו אחריות מעולם, לא שילמו פיצויים, לא התנצלו אפילו. ואם גם אנחנו וגם אויבינו קורבנות, אבל לא זה של זה, אז אולי אפילו היום יש מקום ללכת אחורה ולמצוא איך נוכל לחיות פה בכבוד הדדי, תוך כיבוד הסיפור הקשה של כל עם שנפל קורבן לבוגדנות הבריטית.

"המנדט" היא סדרה שצריך להקרין בכל בית ספר ואפשר לוותר על שיעורי היסטוריה לגמרי, כדורגל חופשי בחוץ. זאת סדרה שמצדיקה את הקמת כאן 11 על כל המיליארדים שהוא עולה. זאת סדרה מאוזנת, חכמה, המאפשרת לשני הצדדים להבין מה היה פה, ולצאת לדרך חדשה. ברכות לירון ניסקי ולשותפיו על המעשה האמיץ הזה, וברכות לנו שיכולים לאוורר טיפה את כל הדעות על הסכסוך, ובמלאת 100 שנה למנדט ולעוולותיו – להחליט שאפשר להתקדם עם החיים של כולנו כאן. אמן.

איור: יהודה נוני