עכשיו גם צה"ל הוא אויב?

הכירו מילה חדשה שהמצאתי בעצמי במעבדה – אִיוּב – שהיא הטקטיקה של הפיכת מישהו או משהו לאויב, ללא סיבה אמיתית. כי כשמדברים על "מכונת הרעל" מדברים בעצם על מנגנון שכל הזמן מחפש את מי ניתן להפוך לאויב, לטפול עליו האשמות, לייחס לו מזימות, לקרוא לו בשמות, להשניא אותו ולהוציא דיבתו רעה ברשתות, בלי קשר ישיר למציאות.

מטרת האִיוּב – שליטה. כי כשיש אויבים, חייבים להתכנס סביב הנהגה מרכזית חזקה, שתגן כמו אבא טוב מפני הזאבים החורשים רעה, המתחפשים לאזרחים רגילים אך ליבם מלא מזימות, תככים, בוגדנות וחבירה עם האויב.

נשמע לכם מוכר? את התהליך הזה עברו ועוברים אנשים רבים במרחב המשותף שלנו, חלקם תורמים במעשיהם להפיכתם לאויבים מבית, חלקם חפים מפשע לגמרי. רשימה חלקית של האויבים המתוחזקים כרגע על ידי סוכני השנאה הפועלים בנו: בני גנץ, גדי איזנקוט, אהוד ברק, שקמה ברסלר, גלי בהרב־מיארה, נפתלי בנט, אחים לנשק, בית המשפט העליון, הערוץ שבו אני עובד – ערוץ התבהלה והתרעלה, הערוץ שבו עבדתי, 13, יאיר לפיד, הרצי הלוי, רונן בר, והרשימה עוד ארוכה.

לכל אחד מהאויבים מוצמד כינוי גנאי קבוע, פרי דמיונו של אחד מסוכני השטנה: חלול, נוכל, בוגד, פדופיל, מה שנדבק, וההמונים המוותרים על חשיבה עצמאית מהדהדים את המסרים הלוך והדהד ומרגישים שהם חלק ממשהו גדול. זו תחושה נעימה בדרך כלל, כל עוד לא מדובר בלהיות חלק ממנגנון שליטה, שבו הברגים לא מבינים שמנצלים אותם כדי לשלוט בהם עצמם.

אני אומר את כל זה כי נראה שעכשיו יש מטרה חדשה למנגנון הזה: צה"ל. לאחר שכל המטרות בשר ודם נגמרו, וגנץ ואינקוט נטשו, קם צורך מיידי באויב חדש וגדול, שיטשטש את החידלון והכישלון של הממשלה ושל העומד בראשה. אז הגו את הרעיון המבריק – ללכת על הראש של צה"ל. אני יודע את זה מאמירה מפורשת, בשיחה פרטית עם חבר של אחד מראשי המנגנון בטרם החל הגל שאולי כבר הרגשתם. זאת החלטה אסטרטגית, בתקווה להציל את הראיס מגורלו. ועכשיו כבר קוראים שהיתה בגידה בצה"ל, ואולי בכלל שצה"ל כולו בוגד, והפרח ממיאמי מפמפם את המסר שאולי, בעיניו, יהיה זה שיציל את אביו מלהיזכר כמחריב המדינה.

אז אל תאמינו. ולא רק לא להאמין, להתנגד בעוז לגל האִיוּב הזה, ולכל הגלים הקודמים. אל תשתפו, הסירו עוקבים, שלא נהיה כמו איוֹב בשעתו, עוד זה מדבר וזה בא.

כשמדברים על "מכונת הרעל" מדברים בעצם על מנגנון שכל הזמן מחפש את מי ניתן להפוך לאויב. איור: משה בנימין
כשמדברים על "מכונת הרעל" מדברים בעצם על מנגנון שכל הזמן מחפש את מי ניתן להפוך לאויב. איור: משה בנימין