מי יהיה המנהיג הבא?

רבים פונים אלי ושואלים: מי ינהיגנו? נראה שאין כרגע אף אדם שראוי לאמוננו. מסכים. כרגע לא, עד הבחירות חייבים למצוא אדם או חבורת אנשים שיוכלו להוליך את עם ישראל ממפלה לניצחון, להחזיר את הביטחון לדורות, לשקם את מעמד ישראל בעמים, לטוות מחדש את הקשרים שנקרעו בינינו בשנים של הפרדה ותעמולת שנאה.

אז ישבתי עם הצוות שלי, וגיבשנו כמה כללים ראשוניים שעל פיהם נדע לזהות מנהיג, אם יגיע במקרה. כותב בלשון זכר לנוחות הקריאה, מנהיגה תתקבל כמובן בשמחה. אז מי ינהיג אותנו?

אדם חדש: לא מתוך המערכת. אין במערכת הפוליטית אף אדם שסביבו עם ישראל יכול להתאחד. אין טעם יותר במשחק הכיסאות המוזיקליים. כל השמות שאנחנו מכירים חטאו באי הבנה עמוקה של המציאות שלנו, כל אחד בתחומו ובזמנו, והם פסולים להנהגה.

גיל: לא יותר מ־45. המבוגרים עשו את שלהם, תודה ושלום. צריך אנרגיה רעננה, מישהו מהדור שמבין את העולם החדש והשפה החדשה.

רזומה: מעולמות הניהול, הכסף הגדול, העשייה הבינלאומית, ההצלחה. צריך מישהו שלא ילך אחרי כסף. מישהו שיש לו מספיק. וגם – מישהו שידוע מה עשה מ־7 באוקטובר, ועשה את הכי טוב שלו.

יהדות. חובה קשר חם למסורת. אפשר דתל"ש, אפשר מסורתי, אפשר דתי מתון, אפשר חילוני עם כבוד לארון הספרים. רק חיבור יהודי יאחד את העם. חילונים קיצוניים ודתיים משיחיים לא יצלחו למשימה.

צבא. שירות משמעותי – חובה. לא חייבים גנרלים גדולים, אבל שירות גם בסדיר וגם במילואים עם תרומה רצינית והוכחת מחויבות אמיתית – זה ייהרג ובל יעבור.

מוטיבציה. המנהיג החדש יפעל מהרצון לאחד את העם, לתת חזון ארוך טווח וביטחון מחודש לעם היהודי בעולם כולו, ולנצח את האויבים. אחד שטובתו האישית לא מעניינת אותו כלל.

מיקום פוליטי: אהבת עם ישראל, ארץ ישראל, תורת ישראל.

כריזמה: שקטה. לא אדם של רוח וצלצולים. לא אני, אלא אנחנו. אדם המחובר למרכז שלו ושממנו שואב את כוחו, ולא מההמונים. אדם שמדבר חלש ואומר דברים חזקים.

בן־אדם: נקי כפיים, איש משפחה, דובר אמת, אוהב אדם, שליח לטוב.

אלה התנאים שהצוות שלי העלה. מוזמנים להוסיף עוד ולשתף חברים. ואם אתם מכירים אחד כזה או אחת כזאת, דחפו אותם אל הבמה. זה לא הזמן להסתתר.