מי יבחר את השופטים?

בעצם, העילה של כל מלחמת האחים המדוברת היא השאלה מי ימנה את השופטים בישראל. על זה עיקר הרגשות והדיבור המלחמתי. יש פה בעיה לא פשוטה. נפתור.

למה שלשכת עורכי הדין תהיה מיוצגת בוועדה לבחירת שופטים עליונים בישראל? מה סגולה לעורכי דין, שמצביעים פעם אחר פעם עבור ראשי לשכה פגומים מוסרית, לבחור שופטים בישראל? כאשר הם יכולים לבחור ישירות אדם שיהיה יצגן ראוי של מקצוע עריכת הדין, הם בוחרים אנשים שמַזְנִים את תפקידם. מעניקים תמיכה לכאורה לתפקידי שיפוט עבור שלמוני מין. וזה שרק רצה להיות ראש הלשכה ויצא שיילוק קטן בדרך, איך איש כזה בכלל חושב לאייש את המשרה הזאת? כי זאת רוח המשרה, זאת רוח הלשכה. להוציא מהוועדה.

למה שהשופטים יהיו מיוצגים בוועדה למינוי שופטים? טבעו של אדם לבחור בדומה לו. לא רק טבעו, גם בחירתו בפועל, ומה שקורה בבית המשפט עם המינויים, שני רק למה שקורה בש"ס עם מינויי בני משפחה לרבנים ולמנכ"לים. בית המשפט הנשלט על ידי שופטים שבוחרים עוד שופטים משעמם לי את הצורה. אני אוהב תמונה מגוונת, צבעים, מגדרים, מוצאים, אמונות, כל מיני, שנראה את העולם קרוב למה שהוא באמת, לא תמונת דמיון של האדם הסביר. לא בא לי שהשופטים יתייחסו לבית המשפט כאל משפחה. בעבודה אין משפחה. יש תפקיד, לשרת את כל חלקי העם, ולא ליצור בועה מלאכותית שסופה להתפוצץ. שופטים ישפטו ויקבלו בברכה את מי שיישלח לשבת איתם בהרכב.

למה שפוליטיקאים יבחרו שופטים? הסבילות שהפכה סטנדרט לעבירות על החוק של נבחרי ציבור, מרחיקה את הפוליטיקאים מלבחור שופטים. הרף הפלילי שהם קבעו לבחינת מעשים הוא רף מושחת מיסודו. תחת חסותו, נבחרי ציבור עם אישומים פליליים ממשיכים לעבוד כאילו כלום. ולא רק ראש הממשלה. גם ח"כ דוד ביטן עולה כפורח כאילו אין סרטונים. ראינו את מעשה השוחד. לא צריך לחכות להליך הפלילי. אסור להביע תמיכה. גם בדרעי. אמנם העבירה שלו היא לא ענקית, אבל זה לא משנה. אם אתה רוצה לבחור שופט, אני רוצה לקוות שלא תגיע לעמוד בפני השופט שבחרת, או איזשהו שופט בכלל.

והציבור? הציבור מוכיח פעם אחר פעם שעבודה "נכונה" ברשתות יכולה להשריש כל רעיון מומצא ולהופכו למציאות תודעתית. מנגנוני ההשפעה על הציבור כה מתוחכמים, שבעלי כוח וכסף יתערבו ויטו משפט לעברם.

אז מי יבחר? אני אבחר. הסכמתי. אבחר אנשים שאמונתם לא משבשת את שיקול דעתם, שיודעים שאמנם יש אמת גדולה, אבל יש אמת לשעתה, ומעדיפים את הרגע על פני הנצח וההנצחה. אנשים הגונים, צנועים, שלא לוקחים את עצמם ברצינות, אבל את שליחותם עד הסוף. אבחר אנשים שמעדיפים את עמם על פני רעיונות גרועים מהנכר, אבל פתוחים גם לטוב המתרחש בעולם. אבחר טוב. מבטיח. אפשר לשלוח לי כבר קורות חיים. עדיפות למעבירי תשלום בביט המשפט.

איור: יהודה נוני