מהלשכה לתא

האם ייתכן שהממשלה הזאת, המאכזבת ביותר שאני זוכר בימי חיי, המעליבה את המושג "ימין" כפי שאני תופס אותו, היא תולדה של פחד אחד ויחיד, פחדו של ביבי להיכנס לכלא? יש רבים החושבים כך.

אני לא בוחן כליות ולב, אבל לטעמי יש רגליים להנחה הזאת, שאחרת איך ניתן להסביר יצירה עקומה ובלתי מתפקדת כמו זו שהקים מר נתניהו בכהונתו הנוכחית? ועזבו אותי מדיבורי ימין־שמאל. לא בזה אני עוסק.

אני מדבר על פירוק משרדים, העברת סמכויות, בזיזת תקציבים, מינוי נאמנים דלי כישורים לתפקידים חשובים ומשפיעים, ומעל הכל – ללא נשים. זהו, נעלמו, האדמה פתחה את פיה בקריית הממשלה ובלעה את כל המנכ"ליות והשרות. איזה עיוות טרגי. והכל בגלל שאדם אחד חושש מלהיכנס בשערי הכלא ולשהות שם שנה וחצי בניכוי שליש? מחיר כבד מדי.

ואם כך המצב, אני רוצה להציע פה רעיון מהפכני. מאסר חובה לכל ראש ממשלה מייד בתום הקדנציה. שלא יהיה פחד, שתהיה ודאות.

נסכים, כל ראש ממשלה עובר עבירות בזמן כהונתו. כל ראש ממשלה משתמש בכוח הרב המסור בידיו כדי לקדם מטרות לא ראויות, למנות אנשים ירודים לתפקידים נעלים, להפר הבטחות, לעשות לביתו. הכוח משחית מהרגע הראשון, לא צריך להיות שנים בכיסא כדי להירקב.

לכן אני מציע פה את חוק "מהלשכה לתא". זה עובד כך: כשייבנה מעון ראש הממשלה החדש, לידו ייבנה גם כלא ראשי הממשלה הרשמי. כל אדם המעמיד עצמו לכהונה הרמה יידע כי ביום שאחרי שהוא עוזב את המשרה, הוא נכנס ישר לכלא, הוא כבר יידע על מה ולמה. על כל שנה בתפקיד יישב ראש ממשלה חודשיים בכלא. בזמן שיישב, יתבררו גם טענות למעשים לא חוקיים שעשה, ואם יתברר שאכן כך, תתארך התקופה על פי הצורך.

בתמורה, יקבל ראש ממשלה בישראל שקט מוחלט מחקירות בזמן הקדנציה, ויוכל לתפקד בלי להתעסק מדי יום בתחקירים ובבירורים בלהב 433. הגבלת כהונה לשתי קדנציות אף היא בתוך החוק הזה.

ברומא, בזמן טקסים ואירועים, היה עבד שעומד מאחורי הקיסר ולוחש על אוזנו: "ממנטו מורי" (זכור שתמות). לא יודע אם קיסרי רומא אכן למדו מידת צניעות מזה, אבל זה סיפור טוב. אצלנו, בזמן השבעת ראש הממשלה בכנסת, יישב ביציע סוהר במדים מהכלא המיוחד וישקשק באזיקיו. וכשראש הממשלה יראה אותו בזווית העין, טיפה יירד לו החשק להפר אמונים.

איור: יהודה נוני