משואות או לא להיות

מה שמחתי לראות את רשימת משיאי המשואות השנה. אחרי כל הדיבור שהיה קודם, דיבור מאוכזב מראש, הגיעה רשימת המכובדים והמכובדות שיעמדו בהר הרצל, רועדים מקור, וליבי התחמם.

ראויים אחד־אחת. ועם כל הביקורת העזה שיש לי על השרה רגב, ויש לי משאית פול־טריילר עמוסה בביקורות עליה – על שפתה המתלהמת, על מינוייה הפסולים, על סדרי העדיפויות שלה בעולם התחבורה, ועוד ועוד – בעניין הזה היא דייקה. אני יודע שהיא בסך הכל נדרשה לאשר את הבחירה שנעשתה על ידי ועדה מייעצת, אבל גם לקבל עצה טובה זאת יכולת בלתי מבוטלת.

יותר מכל שמחתי להתבשר שתנועת "השומר החדש", שאליה אני קשור בעבותות של אהבה, זכתה להכרה המגיעה לה, ושחניכה בתנועה תשיא משואה. השומר החדש, מייסודם של חברי היקר יואל זילברמן ושותפו און ריפמן, היא, בעיניי, הכוח הכי מעניין בחברה הישראלית בתקופה הזאת. אולי שמעתם איך הם עוזרים לחקלאים לשמור על אדמותיהם בעזרת עשרות אלפי מתנדבים, שעוזבים מיטות חמות בלילות ויוצאים לסכל טרור וביזה חקלאיים.

אבל זה רק קצה הפעילות של השומר החדש. התנועה הזאת נכנסה לוואקום החינוכי הקיים במדינה והקימה את רשת בתי הספר "אדם ואדמה", שבה לומדים בני נוער ערכים ועבודת אדמה בו בזמן, והופכים להיות אנשים מחוברים לארצם ולעמם, מה שבמערכת החינוך הרגילה כמעט לא קורה.

כמו כן, הקימה השומר החדש תנועת נוער ענקית, שחברים בה כבר עשרות אלפי בני נוער, ובהם גם 3,000 ערבים. כן. כי השומר החדש רוצה להכניס את כולם לסיפור הישראלי, לחיבור לאדמה, וממנו לצמוח. תחת המטרייה הזאת, למשל, מגיעים חרדים לימי התנדבות בשדה ומתנסים לראשונה בעבודת כפיים. הם עפים על זה. השומר החדש גם הקימה חברה לעידוד סטארטאפים חקלאיים, אפליקציה להתנדבות, ועוד ועוד.

העומד בראש, יואל זילברמן, עבר לפני כחודש אירוע טראומטי. התגלה אצלו גידול במוח. ככה פתאום, באמצע ריצת מרתון. דאגתי לו עמוקות כי אני צופה שהוא יוביל את עם ישראל בעוד 20 שנה. אחרי ימים ארוכים של אי־ודאות, הוצא הגידול ממוחו המבריק, ונקבע שהוא שפיר. זאת היתה השמחה הכי טובה שלי השנה.

יש דיבור בשמאל על החרמת טקס המשואות השנה, ועל זה שמי שמשתתף בו לוקח חלק בפועל במהפכה המשטרית. ואני אומר – לאור רשימת המשיאים והמשיאות, ובתקווה שלא יהיה בטקס מופע פוליטי מבזה, אשמח מאוד להתרגש בערב יום העצמאות עם הנבחרים. הם ראויים ביותר. אפשר לעבור לקושי הבא.

איור: יהודה נוני