מגדלים

הארץ מתמגדלת. לא צריך זכוכית מגדלת כדי לראות שבכל מקום עולים מגדלים גבוהים, שבהם יאופסנו האזרחים. יש מגדלים לחיים, ויש מגדלים למתים. כולם מתארגנים מחדש לגובה.

בעניין מגדלי המגורים לחיים, אני קורא בעניין את דברי המומחים, הארכיטקטים, המהנדסים ואנשי הנדל"ן, המזהירים מהפיכת המגדל לסמל הלאומי החדש שלנו. מגדלים צריכים תחזוקה יקרה, משאבות עזות לחץ להעלות מים לגבהים, מעליות שהקומות העליונות תלויות בהן לגמרי – אם אין מעלית, אז מי שגר בקומה 32 נמצא בבעיה חמורה ביותר. מזגנים, מערכות דודי שמש וחשמל, מנועים אדירים, גנרטורים, מה לא. יש להתייחס למגדלים כאל מכונות ענק.

אבל ישראלים לא אוהבים לשלם לוועד הבית. ודיירים בארץ לא מביאים בחשבון את דמי התחזוקה של כל המכונות היקרות הללו, הדורשות החלפה פעם בכמה שנים, וזאת וואחד הוצאה שנוחתת על משפחה. ונהיה להם יקר, ולא משלמים, וטיפולים חשובים נדחים, ובעוד עשר שנים נתחיל לראות מגדלים לא מתפקדים, שהקומות העליונות בהם הפכו מהכי יקרות לזבל נדל"ני. לו אני צריך היום לקנות דירה, לא קונה במגדל של יותר מעשר קומות. הנוף מהמרפסת בקומה 41 ייראה קצת פחות נעים אחרי טיפוס במדרגות לשם כשכל המערכות יקרסו, רק כי השכנים מקומה 2 לא שילמו ועד.

איור: יהודה נוני