בינה

הבינה האנושית שלי עסוקה הרבה בימים האלה בבינה המלאכותית ובהשלכותיה הקרובות והרחוקות. אם חשבתי עד לפני שבוע שהעבודה שלי לפחות מוגנת, בא היישום החדש של הבינה, הרדיו GPT, שמשדר בקול אנושי לגמרי תוכניות עם תוכן מלאכותי, עשוי על ידי הבינה, ואוזן לא תבחין. כוכב ההסכתים האמריקני ג'ו רוגן שידר לפני כמה ימים תוכנית שלמה שיצרה בינה שסינתזה את קולו על סמך טקסטים שהוא עשוי לומר, וזה היה לגמרי הוא. עוד מעט אני בחוץ.

אני שואל את עצמי לאן כל זה ילך. ואני גם עונה: לכל מקום. למשל, לפוליטיקה מלאכותית. למה שאנשים מוגבלים כפוליטיקאים שלנו, ובכל העולם, ימשיכו לנהל את העניינים כאשר בינה מלאכותית יכולה לעשות את זה טוב יותר, על סמך נתונים רבים יותר, ללא הטיות אינטרסנטיות ובמהירות עצומה? למה שלא נבחר בבחירות איזה מנוע בינה יקבל את השלטון, ומשם הוא כבר ינהל אותנו? מה רע?

ומה עם המוסר? התלבטנו בשבוע שעבר בשאלות כבדות משקל, האם מוסרי להרוג בלתי מעורבים, כולל ילדים, כדי לפגוע במרצחים שפלים שרוצים להרוג בילדינו? למה אנחנו צריכים את האחריות לכאלה החלטות? שמוסר מלאכותי ישקלל עלות מול תועלת ויודיע לטייס אם לשגר או לא. הרבה אנשים יישנו יותר טוב בלילה אם זה יהיה המצב.

והמשפט? הלחץ על בתי המשפט יכול להיגמר ביום, אם תיכנס מערכת שפיטה מלאכותית. מזינים את כל פרטי התיק, לוחצים אנטר, ופסק דין מנומק, כולל תקדימים ומובאות, יוצא תוך חצי דקה. אותו דבר בהחלטות הלכתיות. מכניסים את כל ארון הספרים היהודי על כל פסיקותיו למכונה, ואז כל שאלה נפתרת בשנייה. מעלית שבת מותרת? תשובה – עד קומה חמישית, לא כולל. תודה.

ותוך זמן לא רב נגיע גם לאלוהים מלאכותי, שבניגוד לאל היושב בשמיים – יישב בענן, יקבל פניות מבני האדם ויעשה מה שאל עושה. ישנה עולמות, ייתן וייקח חיים וינפק תשובות לשאלות קדמוניות, איך זה שצדיק ורע לו ורשע וטוב לו. כאלה.

ואחר כך הבינה המלאכותית תחסל את בני האדם, כפי שצופים כבר עכשיו מפתחיה, ותישאר לבד בעולם. ותישאל השאלה, האם יש חיים אחרי החיים, האם בינה מלאכותית היא חיים בעצמה כאשר אינה מצייתת לכלל הראשון של החיים, שיש להם סוף? על כל השאלות האלה כבר תענה הבינה לעצמה. ושקט גדול יירד על העולם המלאכותי כולו.

איור: יהודה נוני