אידוי

אין מילים לתאר את הצער על מותו של הנער מידן קלר ז"ל שעישן סיגריות אלקטרוניות עד שריאותיו קרסו. מחקר שפורסם אתמול קבע שעישון סיגריה אלקטרונית אחת עד תומה שווה לעישון 10 חפיסות סיגריות רגילות.
העישון והאידוי במכשירים שונים המייצרים תחליף עשן כימי במקום עשן טבק, היה נראה בהתחלה כמו רעיון טוב מהעישון, שנזקיו הוכחו מזמן, וגובה בישראל את חייהם של 8000 איש ואשה בשנה. אבל כחלוף השנים והצטברות הנתונים, אנחנו יודעים כעת שהאידוי אינו טוב הרבה מהעישון, ואולי אפילו גרוע יותר.

הטעם הראשי לכך הוא שבגלל שיש לאידוי תדמית יותר נקיה, הורים ומחנכים פחות מקפידים עם ילדים שלא יגעו בזבל הזה, וכך הם מתנסים בסם המסוכן מאד מסוג ניקוטין כבר בראשית גילאי העשרה. אבל הסיגריות האלקטרוניות הן רק שער לדבר האמיתי, ומאוחר יותר הם עוברים לגלגל טבק, ואחר כך לזרועות המפלצת מבית פיליפ מוריס וחברותיה. חוץ מזה, גם הסיגריות האלקטרוניות עצמן מכילות אינספור חומרים מסרטנים, ובשימוש אינטנסיבי יודעות להקריס ריאות.

בכל פעם שאני רואה צעיר או צעירה פולטים את ענני העשן הסמיכים האופייניים לעישון האלקטרוני אני אומר לעצמי- איך הדבר הזה חוקי, לכל הרוחות, ואיך אין שום קמפיין הסברה לצרכנים. כלום. אף מילה.

התחלתי לעשן בגיל 12. עישנתי סיגריות "פולאריס" שגנבתי מאמא שלי, לבד, בחצר האחורית. זה היה חלק ממסע הניסיון של לרפא את עצמי מהפרעת הקשב שלי, מסע בלתי מודע כמובן. לניקוטין יש השפעות מיטיבות מאד על היכולת להתרכז, על זה מסכימים כל החוקרים. זה שבדרך הוא הורג אותך זה עניין אחר. עישנתי שנים רבות, ותודה לאל נגמלתי בכוח הרצון לבדו אבל הסכנה שאחטוף סרטן ריאות עדיין קיימת. אף אחד לא הסביר לילד שהייתי למה לעשן זה רעיון גרוע, וכך כל חיי נידונתי לחיות בפחד מהסרטן שאולי יתקוף מתישהו.

מי שמאפשר לילדים ובני נוער לעשן סיגריות אלקטרוניות הורג אותם בהשהייה, והוא בגדר רוצח. המוכרים, היצרנים, הלוביסטים המתועבים, וגם המחוקקים והמחוקקות. ח"כ טלי גוטליב, התנגדה בשבוע שעבר להטיל הגבלות על מכירת מוצרי אידוי לילדים כי זה "פוגע באוטונומיה שלהם". למות. חוק איסור מכירת מוצרי אידוי מתחת לגיל 18 הכרחי ודחוף ביותר. דור שלם עולה בעשן.

את הציור הנהדר של יהודה נוני הייתי מגדיל, מדפיס על קנבס ותולה בסלון ליד תמונת הילד הבוכה.

איור: יהודה נוני